Come here often? Make XFINITY.com your homepage » close

close

Your XFINITY Connect session has timed out due to inactivity. Click here to go back close

Forbes: 10 'Healthy' Habits That Drain Your Bank Account

Protein Bars

Dietician Kaiden says she sees many people eating one to two protein bars a day as breakfasts and snacks, and estimates they cost $2-$4 a bar depending on where you purchase them. But most protein bars, she says, have a candy casing, saturated fat and tons of sugar. Get protein without the unhealthy add-ons and for much less by eating two hard-boiled eggs ($0.42) or a cup of Greek yogurt ($1.65).

(Photo via Forbes)

More from Forbes:
Health Secrets of the World’s Oldest People
The 10 Best Foods You Can Eat
10 Healthiest Snacks to Eat at Your Desk



The opinions expressed are solely those of the author and do not necessarily reflect the views of Comcast.

Ad Info - Ad Feedback

Ad Info - Ad Feedback

Loading...